Paddle in the Park Schedule

Paddle in the Park Schedule

01/04/2019 About 0

Saturday 1 June

General Info

Events Info

Workshop Info

9:00-9:30Registration opens (9:00)  
9:30-12:00Start Paddling Pass area opens for all flat water activities (10:00) British Rafting – Raft racing tasters for all abilities (10:30)Introduction to Stand Up Paddleboarding session with Holme Pierrepont Canoe Club (9:30)
Step up to Running White Water – Glenn Tomlinson (9:30)
Intro to Freestyle – James Ibbotson and Rob Crowe (9:30)
Junior playboating – Dennis Newton (9:30)
Translating your roll from pool to outdoors – Lucy Sutton (9:30)
Intro to White Water – Chucky Davidson (9:30)
White Water Sit on Tops (Sponsored by Tootega) – Greg Spencer (9:30)
12:00-14:00 GB SUP National Series Race Briefing (13:30)
GB SUP National Series 10k race start (14:00)
GB SUP Challenge Race start (14:00)
Skills-based Improvers White Water Workshop – Richard (Chucky) Davidson (12:00)
White Water Sit on Tops (Sponsored by Tootega) – Greg Spencer (12:00)
Introduction to Stand Up Paddleboarding with Holme Pierrepont Canoe Club (12:00)
Women’s Intro to Freestyle – Maya Ray Cross (12:00)
Kids White Water Paddling Session – Claire O’Hara (12:00)
Tailees with Tom Parker & Pyranha Kayaks (12:00)
14:00-16:00 Younguns Freestyle Competition (14:00)Introduction to Stand Up Paddleboarding with Holme Pierrepont Canoe Club (14:00)
Improvers White Water Workshop – Glenn Tomlinson (14:00)
White Water Safety Recap Workshop – Chucky Davidson (14:00)
Women’s Intro To White Water Skills – Maya-Ray Cross (14:00)
Intro to White Water Stand Up Paddleboarding – Anthony Ing (14:00)
16:00-18:00Start Paddling Pass area closes (17:00)Boater X Briefing (17:30)
Boater X Competition Starts (18:00)
Introduction to Stand Up Paddleboarding with Holme Pierrepont Canoe Club (16:00)
White Water Fun and Games – Chucky Davidson (16:00)
Intermediate to advanced white water SUP – Anthony Ing (16:00)
Advanced White Water Skills (Playing the River) – Matt Chadder (16:00)
18:00-20:00Boater X / Extreme Slalom Race

Sunday 2 June

General Info

Events Info

Workshop Info

9:00-9:30Registration opens for all passes and events (9:00)
9:30-12:00Start Paddling Pass area opens for all flat water activities (10:00) British Rafting – Raft racing tasters for all abilities (09:50)Step up to Running White Water – Glenn Tomlinson (9:30)
Intro to White Water OC1 (Sponsored by Silverbirch) – Greg Spencer (09:30)
Improving your “#flippyfloppies” – Lowri Davies (9:30)
Translating your roll from pool to outdoors – Lucy Sutton (9:30)
12:00-14:00SUPX Race (12:00)Skills-based Improvers White Water Workshop – Richard (Chucky) Davidson (12:00)
Junior Playboating (Intermediate White Water) – Dennis Newton (12:00)
Introduction to White Water Paddling – Keeping the right way up (12:00)
14:00-16:00NFL Freestyle Competition (14:00)
British Rafting – Raft racing tasters for all abilities (14:30)
Improvers White Water Workshop – Glenn Tomlinson (14:00)
White Water Safety Recap Workshop – Chucky Davidson (14:00)
White Water Sit on Tops – Greg Spencer (14:00)
16:00-18:00Start Paddling Pass area closes (16:00).
Click to access the login or register cheese